Robinson Medium Pendant-Nickel/Clear
- We Accept Klarna
Inspired by modernizing retro styles, Thomas O'Brien designed the Robinson as a refined update of a 1960s lamp. Elegantly retro touches like seeded glass are juxtaposed with contemporary polished metal and sophisticated details. The conical silhouettes of chandeliers, pendants, sconces, lamps, and flush mounts will elevate interiors.
| Height | 38.1cm |
| Width | 19.1cm |
| Canopy | 11.5cm Round |
| Socket | E27 Keyless |
| Wattage | 100 A |
| IP Rating | IP20 Class I |
| Chain Length | 6' |
| Weight | 3.6 kg |
Estimated delivery: 7–10 working days.
Some items may take a little longer depending on supplier availability.
For full delivery details, please view our Delivery Information page.