Elsie Table Lamp-Cream Kate Spade
- We Accept Klarna
The Elsie Table Lamp combines soft elegance with modern form. Its rounded base in cream painted glass brings a subtle hint of colour, beautifully contrasted by a cream linen shade that diffuses a warm, inviting glow. Finished with brass accents, this lamp adds timeless sophistication to bedside tables, consoles, or living spaces.
| Height | 64.8cm |
| Width | 40.7cm |
| Base | 12.7cm Square |
| Socket | E27 Keyless w/ Line Switch |
| Wattage | 100 A |
| IP Rating | IP20 Class II |
| Shade Details | 40.7cm x 40.7cm x 30.5cm Round |
| Weight | 5.4 kg |
Estimated delivery: 7–10 working days.
Some items may take a little longer depending on supplier availability.
For full delivery details, please view our Delivery Information page.