Dover Table Lamp-Silver Leaf
- We Accept Klarna
The elegant Dover by AERIN reframes timeless designs with classic yet unexpected forms. A trumpeted silhouette for both table lamps and sconces conveys unique refinement to a variety of spaces and is offered in a range of finishes such as gilded, aged iron or burnished silver leaf, all capped by an elegant linen shade.
| Height | 88.3cm |
| Width | 45.7cm |
| Base | 17.8cm Round |
| Socket | E27 Keyless w/ Line Switch |
| Wattage | 100 A |
| IP Rating | IP20 Class II |
| Shade Details | 33cm x 45.7cm x 33cm |
| Weight | 4.5 kg |
Estimated delivery: 7–10 working days.
Some items may take a little longer depending on supplier availability.
For full delivery details, please view our Delivery Information page.