Clarkson Table Lamp-Brass
- We Accept Klarna
The Clarkson by AERIN presents a minimalist form and offers a variety of lighting positions. Soft, even lighting emanates from slender shades, while brass and matte details suggest a slightly dramatic flair. This is a sophisticated choice for hallways, home libraries, or bedrooms alike.
| Height | 43.2cm |
| Width | 20.4cm |
| Base | 19.1cm Round |
| Socket | E14 Candelabra w/ Line Switch |
| Wattage | 8 LED B |
| IP Rating | IP20 Class II |
| Shade Details | 9.6cm x 12.7cm x 14cm Round |
| Weight | 1.8 kg |
Estimated delivery: 7–10 working days.
Some items may take a little longer depending on supplier availability.
For full delivery details, please view our Delivery Information page.