Aspen Console Lamp/Blacken Rust
- We Accept Klarna
As if drawing with hand-forged iron, Ian K. Fowler designed the Aspen to evoke the elusive aesthetic of tree branches through simple, linear structures. The iron itself lends a natural texture and down-to-earth character to the series. The versatile and playful hanging shade will lend an elegant touch to any room.
| Height | 57.2cm |
| Width | 40.6cm |
| Base | 11.4cm x 22.9cm Rectangle |
| Socket | 2 - E27 Keyless w/ Line Switch |
| Wattage | 2 - 60 B |
| IP Rating | IP20 Class II |
| Shade Details | 38.1cm x 40.6cm x 20.3cm Rectangle |
| Weight | 3.6 kg |
Estimated delivery: 7–10 working days.
Some items may take a little longer depending on supplier availability.
For full delivery details, please view our Delivery Information page.