Perfect for your suntrap garden this set features a stylish 2 seater sofa and 2 armchairs with unique eye catching woven detail around the arms and back, these are complemented by the simple wood topped coffee table. Made with powered coated steel frames with 5mm round woven wicker detail.
| Packaged Length | 750 mm |
| Packaged Width | 1,430 mm |
| Packaged Height | 585 mm |
| Net Weight | 40 kg |
| Gross Weight | 46 kg |
| Seat Height | 500 |
| Seat Width between arms | Chair: 610 / 2 Seat Sofa: 1320 |
| Seat Depth | Chair: 530 / 2 Seat Sofa: 530 |
| Clearance to Floor | 380 mm |
Estimated delivery: 7–10 working days.
Some items may take a little longer depending on supplier availability.
For full delivery details, please view our Delivery Information page.
★★★★★John DenhamVisited Tides on two occasions ,great merchandise with the wow factor.
Staff are very attentive and helpful in meeting customers needs.
Check the returns policy before purchasing sale items as non refundable.Trustpilot
★★★★★Doug GoodCan only praise The staff and delivery team at Tides. Dealt with Martin and his team for years, just took delivery of multiple pieces of furniture as always reasonably priced and great quality. I personally would not go anywhere else.
★★★★★Mr Douglas GoodCannot thank The staff and delivery team enough. Great quality at reasonable prices. Delivered and placed in situe without fuss and on time. Give them a look good honest pricing and without doubt extremely good quality.
Trustpilot
★★★★★Carly LevinsonAbsolutely LOVE tides home and garden. I will not shop anywhere else and this is because of Grace! The customer service she provides is above and beyond and she is absolutely fantastic at what she does. She is so helpful, efficient and friendly!
Trust Pilot
★★★★★Hannah EdgellAbsolutely Gorgeous furniture, these guys were helpful, friendly and went above and beyond to get our ottoman delivered in a rush prior to a family visit.
★★★★★Claire LloydFantastic selection of homeware. Martin & the team took care of helping us completely furnish our home. The quality of their furnishings is exceptional & all the items arrived promptly. Thank you!
Be the first to explore new arrivals, seasonal styling tips, and exclusive subscriber-only offers, curated with you in mind.
Sign up today to receive 5% off your first order and enjoy early access to the latest from Tides Home.